Dom w technologii murowanej, zalety i wady

Rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego to jedna z ważniejszych decyzji podejmowanych w życiu. Konieczne jest jej staranne przemyślenie i wybranie odpowiedniej technologii oraz materiałów, z których zostanie postawiony budynek. Mimo że postęp w tej dziedzinie owocuje coraz nowszymi rozwiązaniami, a wiele osób wybiera ekologiczne domy z drewna, to jednak najczęściej są one budowane przy zastosowaniu tradycyjnej technologii murowanej.

Używane w tym celu cegły i pustaki, są cenione za dużą trwałość i odporność na niekorzystne czynniki atmosferyczne, o które nietrudno w naszej strefie klimatycznej. Ich powszechne stosowanie wynika w pewnym stopniu również z naszych przyzwyczajeń, z potrzeby zapewnienia rodzinie stabilności na lata i tak potrzebnego poczucia bezpieczeństwa. Najczęściej budując dom, chcemy też, aby służył przez wiele pokoleń, a nie da się ukryć, że budynek postawiony w technologii murowanej oprze się niemal wszystkiemu, co spotka go w trakcie intensywnej eksploatacji. Decyduje o tym jego stabilna konstrukcja, której niegroźna wilgoć,czy gwałtowne zmiany temperatury. Murowana ściana doskonale utrzyma ciepło, a kiedy zastosuje się wydajne ogrzewanie, to poszczególne pomieszczenia będzie można łatwo i szybko nagrzać. Pustaki i cegły są materiałem oddychającym, przepuszczającym wilgoć, która łatwo ulegnie odparowaniu, nie kumulując się wewnątrz. Dodatkowo są w pewnym stopniu ogniotrwałe i dobrze pochłaniają dźwięki.

Niestety rozwiązanie to ma pewne wady, z którymi trzeba się liczyć, decydując się na budowę. Jest ono dosyć kosztowne, w porównaniu np. z podobnej wielkości konstrukcjami drewnianymi. Trzeba również uwzględnić długi czas, niezbędny do dokończenia wymaganych prac, które muszą być podzielone na etapy zależne od pór roku. Od wykopania fundamentów do wprowadzenia się do wykończonego domu mijają niekiedy nawet 2 lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *