Garaż blaszany czy wiata – co wybrać?

Wiaty blaszane i drewniane stają się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych garaży. Ciekawa stylistycznie wiata może być efektownym elementem działki, jednak czy oprócz walorów estetycznych znajdziemy w niej również walory praktyczne? Czy warto zdecydować się na otwartą wiatę w zastępstwie za zamknięty garaż?

Wiaty dla wielu osób stanowią ciekawy „bajer” i urozmaicenie małej architektury ogrodowej. Istotnie, wiele modeli wiat charakteryzuje się ciekawym designem, co przekłada się na niebanalne rezultaty wizualne. Wkomponowana w przestrzeń na działce lekka, efektowna wiata, pod którą spoczywa nasze „wymuskane autko” to widok, który cieszy oko. Jednak zanim porzucimy zamysł postawienia zwykłego garażu na rzecz awangardowej wiaty, warto zastanowić się, czy rzeczywiście spełni ona nasze oczekiwania. Posiada bowiem ograniczoną funkcjonalność w stosunku do garaży blaszanych, które nie dość że chronią pojazdy i sprzęty przed opadami, to jeszcze zabezpieczają je przed złodziejami oraz wpływem niskich i wysokich temperatur. Poza tym, garaż blaszany stanowi lepsze rozwiązanie, gdy mamy zamiar przechowywać w nim nie tylko samochód, ale i inne domowe lub gospodarcze sprzęty i akcesoria. Pod wiatą nie urządzimy również małej pracowni ani warsztatu, do zorganizowania którego potrzebne jest zamknięte pomieszczenie.

Garaże blaszane są dużo praktyczniejszym rozwiązaniem niż wiaty, jednak również i im nie należy odmawiać zalet, choćby w postaci łatwego wjazdu i wyjazdu bez konieczności otwierania i zamykania wrót, niskich kosztów, łatwego dostępu, łatwego utrzymania czystości. Co jest zatem lepsze – garaże blaszane czy wiaty? Jeśli zależy nam tylko na walorach estetycznych i lekkiej osłonie auta przed opadami, wybierzmy wiatę. Jednak jeśli szukamy dodatkowego miejsca do przechowywania również innych rzeczy oraz jeśli zależy nam na pełnej ich ochronie, garaż sprawdzi się lepiej. Warto też pomyśleć o rozwiązaniu kompromisowym, czyli garażu z wiatą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *