Jak ozdobić okna?

Okno jest mocno wyeksponowanym miejscem w pokoju, dlatego warto zaaranżować jego otoczenie w ciekawy sposób. Nie potrzeba specjalnego zmysłu dekoratorskiego, by urządzić okolicę okna, wystarczy wykorzystać kilka przydatnych wskazówek oraz trochę uruchomić wyobraźnię.

Firany, designerskie rolety, żywe kwiaty, ozdoby na szybę, figurki, wazoniki… Snując pomysły na temat aranżacji przestrzeni przyokiennej pojawia się w naszych głowach szereg urozmaiconych wizji. Nie zawsze jednak natłok kolorowych dekoracji będzie sprzyjać efektownemu zwieńczeniu naszego dzieła. W aranżacji okiennej powinna panować nadrzędna zasada, która przyświeca wszystkim dobrym projektom wnętrzarskim, czyli zasada umiaru. Ozdabiając przestrzeń koło okna zbyt dużą ilością rzeczy osiągniemy efekt kiczu. Z drugiej strony nie warto także popadać w zbytni minimalizm – surowe okno pozbawione jakichkolwiek elementów dekoracyjnych mogłoby dodać wnętrzu chłodu i sprawić, że będzie mniej przytulne.

Jeśli lubisz tradycyjny wystrój wnętrz i postanowisz zawiesić wzorzyste, ażurowe, białe firanki, pamiętaj by skomponowane z nimi rolety, żaluzje lub zasłony były już utrzymane w bardziej neutralnym stylu. Nie przesadź także z dekoracjami na parapetach, wystarczą gustowne doniczki z kwiatami. Jeśli zaś klasyczne firany chciałbyś zastąpić czymś bardziej „na czasie”, rozejrzyj się za lekkimi, cienkimi firaneczkami z nowoczesnymi motywami lub nowomodnymi panelami firanowymi. Do wpisujących się w dzisiejsze trendy wnętrzarskie firanek, rolet i zasłon możesz dołączyć pasujące do nich pod względem stylistyki ozdoby na parapet, np. świeczniki, designerskie doniczki, przykuwającą wzrok rzeźbę lub wazon. Nie przesadź jednak z ich ilością, wystarczy jeden mocny detal lub kilka drobniejszych.