Jak wyposażyć małą łazienkę?

Przestronny pokój kąpielowy to rarytas, którego doświadczyć mogą jedynie nieliczni. W większości przypadków na łazienkę mamy do zagospodarowania tylko niewielkie pomieszczenie, w którym dość trudno pomieścić wszystkie potrzebne meble i urządzenia. Na szczęście istnieje dziś wiele funkcjonalnych rozwiązań, dzięki którym nawet mała łazienka ma szansę stać się wygodnym w użytkowaniu, a jednocześnie przyjemnym wnętrzem.

Zanim zaczniemy kompletować meble i urządzenia do łazienki, najpierw musimy wykończyć ściany i podłogi. Już na tym etapie powinniśmy pomyśleć o przestrzenności pomieszczenia, któremu sprzyjać będą jasne barwy i ogólnie – prosta, surowa stylistyka. Zrezygnujmy zatem z glazury i terakoty w duże, wyraziste wzory, niezbyt trafnym wyborem będą także jaskrawe odcienie. Dużo lepiej jest postawić na płytki w chłodnych, pastelowych tonach, np. beżach, szarościach, bielach, błękitach.

Dogodne rozplanowanie ustawienia mebli i urządzeń w miniaturowej wielkości łazience to niejednokrotnie karkołomne zadanie. Jak „upchnąć” wszystkie niezbędne rzeczy, by mieć swobodę ruchu podczas użytkowania pomieszczenia? Zastanówmy się, na jakich sprzętach możemy zaoszczędzić trochę miejsca. Wannę warto zastąpić kabiną prysznicową, nawet całkowicie pozbawioną brodzika, z odpływem liniowym w podłodze. Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie łazienki bez wanny, postawmy na któryś z mniejszych modeli. Świetnym sposobem na wykorzystanie miejsca przy wannie jest zamontowanie przy jej ścianach praktycznych schowków.

W niewielkiej łazience sprawdzi się również mała umywalka, pod którą warto zamontować smukłą szafkę do przechowywania środków czystości. W celu zaoszczędzenia miejsca na podłodze, stojący regał można zastąpić wiszącymi szafkami i półkami. Dobrym rozwiązaniem na uzyskanie pewnej ilości miejsca na kosmetyki i drobne akcesoria może być również montaż szafki z lustrem nad umywalką. Dużą ilość miejsca w łazience zajmuje pralka. By zaoszczędzić trochę miejsca, można wybrać mały, wąski model. Warto też rozważyć przeniesienie pralki do innego pomieszczenia, na przykład do kuchni.