Mity na temat szamb betonowych

Szamba betonowe uważane są za tańsze i gorsze jakościowo odpowiedniki szamb z tworzyw sztucznych. W istocie są tańsze, ale wcale nie są gorsze, dlatego nie musimy martwić się, że nie spełnią swojego zadania. Grunt to wybrać wyrób od zaufanej firmy, certyfikowany i wykonany z odpowiedniej klasy betonu.

Mitem jest, że przy dowozie i instalacji szamba betonowego trzeba się mocno napracować. Owszem, są to zbiorniki bardzo ciężkie i nie sposób umiejscowić ich w wykopie bez udziału dźwigu HDS. Jednak wystarczy, że rozejrzymy się w okolicy za firmą, która wraz ze sprzedażą szamb betonowych udostępnia również usługę ich transportu i montażu, a cały problem będziemy mieć z głowy. Instalując szambo betonowe nie istnieje potrzeba jego dodatkowego zakotwiczenia, ponieważ jest na tyle ciężkie, że nie grozi mu wypchnięcie do góry (w przeciwieństwie do lekkich zbiorników z tworzyw sztucznych). Pokaźna waga pojemników betonowych to ich atut również z innego powodu – są dzięki temu bardzo wytrzymałe i odporne nawet na większe obciążenia. Możemy zatem ulokować taki zbiornik w dowolnym miejscu na działce, np. pod parkingiem.

Szamba z tworzyw sztucznych uznawane są za lepsze ze względu na uniwersalność zastosowania. Tymczasem również szamba betonowe mogą być używane jako zbiorniki na wodę deszczową, nawóz, etc. Co więcej, podobnie, jak szamba plastikowe, mogą być zdezynfekowane i odsprzedane w momencie przyłączenia posesji do ogólnej sieci kanalizacyjnej i braku konieczności ich dalszej eksploatacji.

Wreszcie wspomnieć należy o najpowszechniej panującym micie na temat szamb betonowych, czyli ich zawodności, niskiej trwałości i gorszej szczelności względem szamb z tworzyw sztucznych. Jest to nieprawdziwe przekonanie, ponieważ nowoczesne zbiorniki z betonu odlewane są w formie jednolitej bryły bez łączeń, w których mogłyby powstawać nieszczelności. Użyty beton jest odpowiednio zabezpieczonym, odpornym na przeciekanie i działanie różnych czynników materiałem.